banner-image

Perakende ve turizmde konsolidasyon yılı

Ana Sayfa > Blog > Perakende ve turizmde konsolidasyon yılı

Perakende ve turizmde konsolidasyon yılı

Mart 25,2021 Halit Tuncay ALPAY 0yorumlar

Salgının en ağır etkilerini yaşayan turizm ve perakende sektöründe borçlar ve cirolar temel gündem olarak ön plana çıkıyor. Bu yıl her iki sektör için de konsolidasyon ve el değiştirmelerin yaşanması öngörülüyor.

Salgının en çok vurduğu sektörlerin başında gelen turizm ve perakendede bu yıl da çalkantılar durulacağa benzemiyor. Pandeminin getirdiği inişli çıkışlı piyasa ortamı ile yeni dalgaların perakende ve turizmde yarattığı büyük değer ve ciro kayıpları satın alma ve el değiştirmelerle çözülecek gibi görünüyor.

avm

HARCAMALAR KATLANDI

2020’nin ikinci yarısında yüzde 40-60 arasında değişen oranlarda ziyaretçi kaybederek cirolarda yüzde 20’lik erime yaşayan alışveriş merkezlerinde (AVM), borçlarda yeniden yapılandırmaya gidemeyen oyuncuların etkisi ile bu yıl konsolidasyon bekleniyor. Salgının vurduğu bir diğer sektör olan turizmde ise tarihi düşük fiyat seviyeleriyle yatırımcılar için kayda değer bir fırsat oluştuğu  ve salgın sonrasında kısa vadede ciddi el değiştirmelerin yaşanacağı beklentisi hakim.

JLL tarafından hazırlanan Türkiye Ticari Gayrimenkul Pazarı Görünümü Araştırma Raporu’na göre, Covid-19 etkisi ile dünyaya benzer şekilde durgunlaşan pazarda yatırımcılar “bekle-gör” stratejisi izledi. Perakende sektöründe gözlenen daralmaya rağmen, AVM’lerin yatırıma elverişli en önemli gayrimenkul varlık sınıflarından biri olduğuna dikkat çekilen araştırmada, 2021’e dair şu öngörüler yer aldı:

 Tüketicilerin doğrudan alışveriş amacıyla ve ihtiyacı karşılamak üzere AVM’ye gelmesi ile kişi başına düşen harcama neredeyse iki katına çıktı.

 Finansal açıdan güçlü yatırımcıların salgın dönemini güçlü bir şekilde geride bırakması öngörülüyor. Ancak refinansman noktasında elverişli koşullara sahip olmayan yatırımcıların etkisiyle 2021 yılında kayda değer bir konsolidasyon söz konusu olabilir.

■ Turizm sektöründe ise salgın sonrası özellikle kısa vadede ciddi otel yatırımları ile el değiştirmeler ve konsolidasyon süreçleri söz konusu olabilir.

Ofiste terasa yoğun talep

Rapora göre, salgın etkisi ve deprem beklentisi ile açılabilir pencereli, modern havalandırma sistemleri olan ve teras, bahçe gibi açık hava bileşenleri mevcut yeni inşa edilen A sınıfı ofis binaları yoğun talep görmeye başladı. 2020 yıl sonu itibarıyla, bu ofisler için birincil kira metre kare başına aylık 25 dolar olarak ölçülürken, salgın sonrasında kiralama talebinin artacağı tahmini yapıldı.

Kaynak: Sözcü/Sayime BAŞÇI


Yorum Yap

HIZLI İLETİŞİM

AYŞE ÇAVUŞ CAD. KAVİSLİ SOKAK, NO:31/B
KADIKÖY/İSTANBUL

Çalışma Saatleri

Hafta İçi : sabah 09:00, akşam 18:00
Cumartesi : sabah 10:00, akşam 18:00
Pazar : sabah 12:00, akşam 16:00

HIZLI İLETİŞİM

Halit Tuncay Alpay

Firma Yetkilisi 532-427-5234 tuncay@troyka.com.tr