banner-image

Kentsel dönüşümde mal sahipleri arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle işlemler uzayabiliyor.

Ana Sayfa > Blog > Kentsel dönüşümde mal sahipleri arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle işlemler uzayabiliyor.

Kentsel dönüşümde mal sahipleri arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle işlemler uzayabiliyor.

Mart 25,2021 Halit Tuncay ALPAY 0yorumlar

Bunların bir örneği de İstanbul’da gerçekleşti. Kadıköy’de bir dairede sadece yüzde 2 payı bulunan Iryna Sıdun’a payı karşılığı olan 17 bin 500 lira yerine daire verilmesi kararlaştırıldı. Şimdi Iryna Sıdun’un imza atması için 15 gün bekleniyor.

Kentsel dönüşüm için ilan!

İmzayı atarsa yüzde 2’lik payına daire teklif ettiler

Kentsel dönüşümde sorunlara yönelik kolaylıklar sunulsa da sancılı süreçler işliyor. Malik sayısının artması da anlaşmazlıkları ortaya çıkarıyor.

Bunların bir örneği İstanbul’un Kadıköy ilçesinde yaşandı. 2049 yılında anlaşılan ve yıkılarak arsa konumuna getirilen projede Iryna Sıdun’un bir dairede yüzde 2 payı olduğu ortaya çıktı. Verilen ilandan anlaşıldığı üzere Iryna Sıdun’un anlaşmaya yanaşmaması nedeniyle yüzde 2’lik payın değerlemesi yapılarak fiyatı ortaya çıkarıldı. 17 bin 500 lira değer biçilen yüzde 2’lik pay için ise Iryna Sıdun’a daire teklifi yapıldı. Projeye ilişkin olarak diğer malikler 3/2 oranında anlaşmaya imza attı.

Kentsel dönüşüm kapsamında yıkılıp arsa konumuna gelen alana 2 bodrum, 1 zemin, 7 normal kat ve 38 bağımsız bölüm inşa edilecek. Birinci bodrumda sığınak, elektrik odası, su deposu, hidrofor, jeneratör bulunacak. İkinci bodrumda ise 28 adet kapalı ve 15 adet açık olmak üzere toplam 43 araçlık otopark, giriş katta 3 dükkân, 7 normal katta da her katta 5 daire olmak üzere 35 daire bulunacak.

YÜZDE 98’İ EKREM ÜNAL’A AİT

Kentsel dönüşümde sorun yaşanan 11 numaralı dairenin sahipleri yüzde 98’le Ekrem Ünal yüzde 2 ile Iryna Sıdun olarak görülüyor. 11 numaralı daire brüt 93.47 metrekare, net olarak da 76.50 metrekare olarak ölçülmüştü.

İMZAYI ATARSA 17 BİN 500 LİRA YERİNE DAİRE VERİLECEK

Iryna Sıdun’un sözleşmeyi imzalaması halinde proje bulunan 12 numaralı daire kendisine verilecek. Sözleşmeyi imzalamaz ise arsa payı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca tespit edilecek ya da ettirilecek. Ortaya çıkan rayiç değerden az olmamak üzere anlaşma sağlanan diğer paydaşlara satış açık artırma usulü ile yapılabilecek. Paydaşların almaması halinde ise üçüncü satışlara payın satılması konu edilecek.

Kaynak: Hürriyet/Barış TAŞÇI

Yorum Yap

HIZLI İLETİŞİM

AYŞE ÇAVUŞ CAD. KAVİSLİ SOKAK, NO:31/B
KADIKÖY/İSTANBUL

Çalışma Saatleri

Hafta İçi : sabah 09:00, akşam 18:00
Cumartesi : sabah 10:00, akşam 18:00
Pazar : sabah 12:00, akşam 16:00

HIZLI İLETİŞİM

Halit Tuncay Alpay

Firma Yetkilisi 532-427-5234 tuncay@troyka.com.tr