banner-image

KÖYDE EV YAPTIRMAK DAHA DA KOLAY

Ana Sayfa > Blog > KÖYDE EV YAPTIRMAK DAHA DA KOLAY

KÖYDE EV YAPTIRMAK DAHA DA KOLAY

Temmuz 19,2021 Halit Tuncay ALPAY 4yorumlar

Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelikle tarımsal amaçlı yapıların kapsamına ‘bağ evi’ de dahil edildi. Böylelikle evler için ruhsat zorunluluğu kaldırıldı. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ‘Plansız Alanlar İmar Yönetmeliği’nde yeni bir düzenlemeye gitti. Akşam’da yer alan habere göre; Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik ile köyüne ve tarlasına dönen vatandaşlar için bir takım kolaylıklar getirildi Yönetmelikle Büyükşehir Belediyeleri tarafından ‘kırsal yerleşik alan’ tespiti yapılan mahallelerin, belirlenen kolaylar kapsamında köy yerleşik alanı koşullarına tabi olması sağlandı. Yönetmelikle tarımsal amaçlı yapıların tanımı büyütülerek tanıma “bağ evleri” de eklendi.

Mesafe azaltıldı

‘Plansız Alanlar İmar Yönetmeliği’ne göre birden çok bina inşa edilen  parsellerde, binalar arası asgari mesafe sınırı bitişik yapılar hariç 10 metreden 6 metreye düşürülmesine karar verildi. Bina azami yükseklikleri 6,50 metreden 7,50 metreye yükseltildi. İskan içerisinde olmayan bölgelerde 1500 metrekareden çok hisseli parsellerde Tarım ve Orman Bakanlığı’nın onayı alınarak en çok 1 konut amaçlı yapı inşa etme olanağı 3’e yükseltildi. Yapıların komşu parsel sınırına 5 metre mesafe bırakma zorunluluğu 3 metre olarak belirlendi. 

Emsal sınırı bulunmayacak 

Yönetmeliğe göre köy yerleşik alanı çevresinde belirlenecek azami mesafe 100 metreden 300 metreye yükseltildi. Çevre Düzeni Planları’nda bulunan ve kırsal yerleşim alanları için emsali 0,50 ile sınırlandıran maddenin kaldırılmasına karar verildi.

İkametgah sorulmayacak

Karadeniz gibi dağınık yerleşim bölgelerin olduğu bölümlerde arası en çok 200 metre olan 2 ve daha fazla binayı dahil edecek biçimde “Dağınık Yerleşik Alan” belirlenme olanağı tanındı. Böylelikle bu alanlarda da köy yerleşik alanı kuralları geçerli olacak. Yapı inşa edilmesi için köy nüfusuna kayıtlı olmak ve köyde sürekli yaşamak da istenmeyecek. 

Kaçak Yapılara Olmasın

Ruhsat zorunluluğu olmayacak 

Tarımsal içim yapıların tanım kapsamı genişleterek bu tanıma “bağ evleri” ve Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından bu kapsamda olduğu saptanan diğer yapılar da eklendi. İskan dışı alanlarda taban alanı 75 metrekareyi ve 2 katı geçmemek şartıyla yapılacak 1 bağ evi için bakanlığın onayı alınmak koşuluyla köy içi yapılara benzer şekilde ruhsat zorunluluğu da olmayacak. Köylerde bina çatılarında inşa edilen güneş enerji sistemleri yapı ruhsatından muaf olacak.

Plansız Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 31538 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Please follow and like us:
error1
fb-share-icon20
Tweet 20
fb-share-icon20

Yorumlar

 • Ramazan şahin

  Cevapla Ekim 25, 2021

  Bizim şuanda mahkemede görülmekte olan ortaklığın giderilmesi davası var tarlamızın bir kışmı köy yerleşik alan içinde birkısmı yerleşik alan dışında kalıyor nolur temmuz ayında çıkan kanunla 100 mtr olan köy yerleşim çizgisi 300 metre ye çıktı mahkeme hangisine uyar

  • Halit Tuncay ALPAY

   Kasım 11, 2021

   Merhaba Ramazan Bey, yeni uygulamaya göre karar verecektir.

 • Ayhan Güler

  Cevapla Eylül 21, 2021

  Merhabalar, sanıyorum ki bu kapsamda bağ evi yapabilmek için arazinin kadastral yola cephesi olması gerekli.

  • Halit Tuncay ALPAY

   Eylül 21, 2021

   Merhabalar Ayhan Bey, Çok haklısınız; Arazinin en az bir tarafından yol geçmesi gerekiyor. Aynı zamanda arazinin yola cephesinin minimum 25 metre olması gerekiyor. Bir diğer şart ise tarlaya yapılacak her türlü evin parsel bitiminden beş, yoldan ise 10 metre uzakta olması gerekmektedir. Son olarak ise arsanın imar durumunun olumlu olması gerekmektedir.

Yorum Yap

HIZLI İLETİŞİM

AYŞE ÇAVUŞ CAD. KAVİSLİ SOKAK, NO:31/A
KADIKÖY/İSTANBUL

Çalışma Saatleri

Hafta İçi : sabah 09:00, akşam 19:00
Cumartesi : sabah 10:00, akşam 18:00
Pazar : sabah 12:00, akşam 18:00

HIZLI İLETİŞİM

H. Tuncay Alpay

Firma Yetkilisi 532-427-5234 tuncay@troyka.com.tr
Please follow and like us:
error1
fb-share-icon20

Tweet
20
fb-share-icon20
error

Enjoy this blog? Please spread the word :)

https://www.youtube.com/c/TroykaEMLAK/featured
https://www.youtube.com/c/TroykaEMLAK/featured
https://www.instagram.com/troykagyd/
https://tr.linkedin.com/company/troykagayrimenkul
https://tr.linkedin.com/company/troykagayrimenkul
Share
kurumsal@troyka.com.tr